Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Unable to link
#1
I have Intraweb IV and recently I have been unable to link

I am getting the following errors withing RAD Studio 10.1 C++

Any ideas?


[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Forms::TCustomForm::GetDesignDpi()' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TControl::GetParentCurrentDpi()' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TControl::GetCurrentPPI()' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TWinControl::GetAllocatedWindowHandle()' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Forms::TCustomForm::ScaleForPPI(int)' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TControl::GetSystemMetrics(int)' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TWinControl::ResetIme(HWND__ *)' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TWinControl::ScaleControlsForDpi(int)' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Controls::TWinControl::SetIme(HWND__ *)' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unresolved external '__fastcall Vcl::Forms::TCustomForm::ScaleForCurrentDpi()' referenced from F:\PROGRAM FILES\INTRAWEB XIV\LIBD10_3W32\IWMAIN.OBJ
[ilink32 Error] Error: Unable to perform link
Reply


Messages In This Thread
Unable to link - by Mischa - 05-02-2020, 01:43 PM
RE: Unable to link - by Alexandre Machado - 05-03-2020, 01:14 AM
RE: Unable to link - by Mischa - 05-03-2020, 02:17 AM
RE: Unable to link - by Alexandre Machado - 05-05-2020, 09:15 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)